Sistre Cila Nasıl Yapılıyor? Hizmetler
19 Sep

1. Aşama: Sistre işlemi ilk önce 40'lık zımpara ile yapıyoruz. 40'lık zımpara zemin üzerindeki tüm çizikleri, lekeleri ve eski cilayı kazımamız için kullanmış olduğumuz kalın zımpara dır. Bu zımparalama da çok önceden oluşmuş ciziklerin giderilmesini yapıyoruz fakat çizik çok önce olmuşsa ve sizde parkelerinizi temizlerken sulu bezle yapmışsanız o çizilen alan yıllarca suyu emmesinden dolayı parkeyi çürütmüş olma imkanı vardır ki buda çizik sistre de gider fakat çizilen alanın nemi belli olabilmektedir.
2. Aşama: İlk kat zımpara dan biraz daha ince zımpara olan 80'lik zımpara ile yapılmaktadır. Bu katta ilk kattan kalan kalın zımparanın izlerinin kaybolması için yapılır ve bu katta çıkan tozun macun yapımında kullanılması için tozunun alınması işlemidir. Fakat biz her zaman son kat zımpara da ki tozu kullanmaktayız hem daha ince hemde daha iyi sonuç elde etmemize yardımcı olmaktadır.
3. Aşama: Bu aşamada zamanla ve yılların vermiş olduğu hava şartlarından dolayı araları açılan parkelerinizin ara boşluklarını doldurma işlemidir. Bu işlem elde etmiş olduğumuz tozun yardımıyla macun hazırlıyoruz bu tozu tutkal, vernik ve tiner yardımıyla yapıyoruz sadece tutkalla da yapılabilmektedir. Fakat bu üçlü karışım olmadan sadece tutkalla yapılan macunun zamanla boşalması gibi etkenler görülebilmekte dir. Eğer ara boşluklar fazla ise masif parke yardımıyla aşırı boşluklara parke yaparak kaybediyoruz.
4. Aşama: Bu aşamada Sistre makinasının duvar dipleri ve kolon aralarına yanaşmayan kısmını torbalı kenar alma makinası ile alıyoruz. Burada dikkat edilmesi gereken en önemli unsur kenarı kaçlık zımpara ve ne kadar alınması gerektiğidir. Eğer işinde uzman kişiler tarafından alınmaması kenarların derin yada yüksek gibi kot farkı ve balans olma gibi etkenler doğuracağını ve bu olumsuz etkenlerin ise cila vurulduktan sonra oyuk gibi görünmesine neden olmaktadır. Sizlere tavsiyem sistre burda anlatmış olduğum kadar basit bir uygulama değildir.
5. Aşama: Son kat zımparalama işlemi, bu işlemi 120'lik yada 150'lik zımpara ile yapıyoruz. Bu katın amacı hem parkenin özünü hemde macunun fazlalıklarını ve ikinci kat zımparanın izlerini kaybetmemize ve pürüssüz bir zemin elde etmemize yarayan uygulamadır. Bu uygulamada biz ustaların dikkat ettiğimiz püf noktası sistre makinasının heryere gelmesi yada gidip gelirken başladığımız yere kadar gelmemizdir geri gelirken eğer başladığımız yere gelmeden motoru kaldırırsak cilada sürülünce iz kalması muhtemeldir.Zemini daha iyi düzleme amaçlı balans ve zımpara çizgisi kalmaması için bilhassa lamine ve uzun boy parkelerde mutlaka kullanılması gereken TRİO MAKİNASI kullanılması gerekmektedir.Bu makina ile parkeleriniz fabrikasyon bir görünüme sahip olacaktır.TRİO MAKINASI İle slim sistrede en önemli unsurdur
6. Aşama: Astar aşaması bu aşama asıl parkelerin korunması için ciladan da önemli kalkandır. Kalkandır diyorum çünkü astar dediğimiz madde parkelerinizin böceklenmesi, kurtlanması, çürümesi aklınıza gelebilecek ne kadar parkeye zarar etken varsa hepsinden koruyan bir kalkan görevi üstlenmektedir. Astar uygulamasını sadece su bazlı cilalarda yapmıyoruz bunun sebebi ise su bazlı cilalar da koruyucu madde içerisinde olmasıdır. Astarı vurunca kuruması için zaman tanıyoruz. Astar kuruduktan sonra parkeleriniz pütür pütür olur bu normaldir. Biz bu pütürü yok etmek için 0 el zımparası kullanmaktayız. El zımparasını elimizle yaparak kaygan bir zemin haline getiriyoruz. Ve daha sonra cila uygulamasına geçiyoruz.Ama çila uygulamasına geçmeden zemini çok iyi derecede toz kalmıycak gibi temizliyoruz.
7. Aşama: Cila aşamasıdır. Bu aşamada piyasada çok çeşit cila bulunduğun dan siz müşterilerimizin aklı herzaman karışmaktadır şu cilayımı kullansak bu cilayımı aslında bizler kullanmış olduğumuz ahşap malzemenin değerini bilmediğimizden hep ucuzuna kaçmaktayız atalarımız ne demiştir ucuz etin yahniside ucuz olur bu işin espirisi öncelikle sizlere şunu söylemeliyim çizilmeyen cila yoktur fakat dirençli cilalar vardır. Bunlar konutlarda ve trafiği yoğun olan mekanlara göre ayrılmaktadır. Sizlere cila seçiminde yardımcı olmaktayız cila işlemi seçmiş olduğunuz cilaya göre kaç kat vurulacağı belirlenir. Her kat cila uygulamasında el zımparası şarttır bunun sebebi ise el zımparası yapmadan cilalarda pul,pul soyulma kaçınılmaz olmakla beraber bütün eşyanızıda mahfedebilir.
 
NOT:Deck döşemelerinizde cila değil teak yağı uygulanır.
 
Sistre Cila Fiyat Hesaplanması
 
 
Sistre cila fiyatını hesaplarken öncelikle sistre cila yapılacak alanın en uzun kısımları olacak şekilde en ve boy ölçülerinin alınıp birbirleri ile çarpılıp m2 çıkarılır.Tercih ettiğiniz cilanın kalitesine göre m2 fiyatını belirleyip sistre cila fiyatını çıkarıyoruz.Fakat sistre yapılacak alan da tamirlik bir alan yada kıpırdıyan parkeleriniz tamiri gibi etkenler artı fiyatlandırılmaktadır.Ayrıca parke renklendirmeleri yapılmakta olup ayrı bir fiyat dahilinde yapılmaktadır.

Hatay Parke 2019 I Tasarım Ankara Hosting